ŚLĄSKIE ENERGOOSZCZĘDNE 4 KĄTY - TARGI ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII
to dwudniowy
panel tematyczny dla mieszkańców Śląska, którzy chcą poznać lub uporządkować swoją
wiedzę w temacie odnawialnych
źródeł energii.
Arena Gliwice to
obiekt halowy o przeznaczeniu widowiskowo-sportowym.
To także jeden z najnowocześniejszych i
największych obiektów tego rodzaju w Polsce. 555 tys. m3
emocji
Arena Gliwice to blisko 555 tys. m3 do wykorzystania na bardzo wiele sposobów.
HALA ARENA GLIWICE.
Gliwice są jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast na Górnym Śląsku. Bogata historia, ciekawa architektura, a także zróżnicowana oferta kulturalna i sportowo-rekreacyjna czynią je nie tylko świetnym miejscem do życia, ale też popularnym celem turystycznym.
Gliwice są jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce. Tutaj krzyżują się autostrady A1 i A4. Do wielu miast w konurbacji górnośląskiej można dotrzeć dzięki Drogowej Trasie Średnicowej. W Gliwicach znajduje się także największy port śródlądowy w Polsce, a dojazd do lotniska w Pyrzowicach, jednego z największych polskich portów lotniczych, zajmuje 20 minut.
Gliwice to także ważny ośrodek akademicki, naukowy i przemysłowy – wykwalifikowane kadry windują pozycję miasta w rankingach innowacyjności i dynamicznego rozwoju.
Lokacja miasta na prawie magdeburskim nastąpiła przed 1276 rokiem. U schyłku średniowiecza, na niespełna kilku hektarach, żyło tutaj około 900 mieszkańców. Wśród nich przeważali przybysze z Dolnego Śląska i zachodniej Europy. Na przestrzeni wieków miasto zmieniało przynależność państwową, władali nim Polacy, Czesi i Niemcy. Po II wojnie światowej z całym Górnym Śląskiem przyłączono je do Polski. Wtedy też osiedliły się tutaj tysiące rodaków przybyłych z innych części kraju oraz dawnych Kresów Rzeczypospolitej.
Pomimo zmiennych kolei losu miasto do dziś zachowało czytelny układ architektoniczo-przestrzenny z czasów lokacji. Jego centralnym punktem jest kwadratowy rynek z ratuszem. To stamtąd wybiegają staromiejskie ulice, tworząc szachownicową sieć zabudowy kamieniczek. Dawniej granicą tej zabudowy były kamienne mury obronne z basztami, fosą i dwiema bramami – Białą (Bytomską) i Czarną (Raciborską).
W czasie ostatnich kilkunastu lat Gliwice stały się jednym z najnowocześniejszych miast Górnego Śląska. Zadecydowały o tym dobre położenie miasta, atrakcyjne tereny inwestycyjne, bogata infrastruktura techniczna oraz śmiałe rozwiązania komunikacyjne. Tradycyjny przemysł ciężki i górnictwo węgla kamiennego ustąpiły miejsca przedsiębiorstwom i firmom wykorzystującym najnowsze osiągnięcia wiedzy i wysokie technologie, skupionym m.in. w Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice”.
Dużą rolę w wyznaczeniu nowego, zaawansowanego technologicznie kierunku rozwoju miasta odegrały dokonania naukowców Politechniki Śląskiej oraz innych instytucji naukowo-badawczych, w tym gliwickich placówek Polskiej Akademii Nauk. O potędze gospodarczej miasta decyduje jednak przede wszystkim działalność Podstrefy Gliwickiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA. Zainwestowano w niej blisko 10 mld zł.
Miasto Gliwice zachęca mieszkańców do udziału w nowym programie dotacyjnym związanym z walką z niską emisją i szkodliwymi „kopciuchami”, których sporo jest jeszcze w domach jednorodzinnych. Nabór wniosków do „Czystego Powietrza nad Gliwicami” – inwestycji realizowanej w ramach unijnego konkursu – wystartuje oficjalnie 9 sierpnia o godz. 10.00 na stronie niskaemisja.pl/gliwice/ i potrwa do 30 września do północy. Warto się pospieszyć i jak najszybciej złożyć dokumenty (najlepiej online), bo w określonych przypadkach będzie można uzyskać od 13,5 tys. zł do nawet 36 tys. zł!
„Czyste Powietrze nad Gliwicami" przewiduje wsparcie finansowe dla właścicieli i współwłaścicieli budynków jednorodzinnych w Gliwicach, którzy zdecydują się zastąpić nieekologiczne źródło ogrzewania ciepłem z sieci PEC, a w przypadku, gdy jest to technicznie niemożliwe (bądź nieuzasadnione ekonomicznie), ogrzewaniem gazowym, elektrycznym lub pompą ciepła. O dofinansowanie należy się starać przed rozpoczęciem wybranego przedsięwzięcia. Ze względów pandemicznych preferowane jest składanie wniosków w formie elektronicznej.
Regulamin naboru, wzór wniosku wraz z załącznikami i szczegółowe informacje dotyczące ich składania znajdują się na stronie operatora programu „Czyste Powietrze nad Gliwicami” pod adresem niskaemisja.pl/gliwice/. Pytania dotyczące naboru można przesyłać na adres: gliwice@niskaemisja.pl lub zadawać telefonicznie pod nr. tel. 721-747-447, 693-551-490.
PAMIĘTAJ! MUSISZ WYMIENIĆ:
► do 1 stycznia 2022 r. – kotły węglowe, wyprodukowane przed 2007 r.
► do 1 stycznia 2024 r. – kotły węglowe wyprodukowane pomiędzy 2007 a 2012 r.
► do 1 stycznia 2026 r. – kotły wyprodukowane po 2012 roku, włączone do eksploatacji przed 1 września 2017 r.
► jeśli Twój kocioł spełnia wymagania dla klasy III lub IV normy kotłowej, masz czas na wymianę do 1 stycznia 2028 r.
► piece kaflowe, kuchnie węglowe, kominki i piecyki typu koza muszą być usunięte do 1 stycznia 2023 r.